E-Dermatologija

Uloga liječnika obiteljske medicine i ljekarnika u pravovremenom prepoznavanju i pravilnom referiranju oboljelih od psorijaze na specijalistički pregled od iznimnog je značaja za postizanje što boljih rezultata liječenja. S tim na umu, Hrvatsko dermatovenerološko društvo Hrvatskog liječničkog zbor te Referentni centar za liječenje psorijaze Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske organizirali su online tečaj trajne edukacije pod nazivom E-dermatologija. Tečaj se temelji na neprekidno dostupnim tematskim modulima u trajanju od 15 minuta, koje su pripremili ugledni hrvatski dermatovenerolozi, uzimajući u obzir najnovija dostignuća suvremene medicine na području dijagnostike i liječenja psorijaze. Cilj “E-dermatologije” je da zajedno unaprijedimo znanje o dijagnostici, ciljevima i terapijskim mogućnostima liječenja psorijaze.

E-Dermatologija

Psorijaza je imunološki posredovana bolest koja pogađa kožu, ali i cijelo tijelo. Kod psorijaze se stanice kože, umjesto u mjesec dana, koliko traje njihov životni ciklus, obnavljaju u samo nekoliko dana. Zbog toga nemaju vremena otpasti te se stvaraju žarišta zadebljale crvene kože i srebrnkastih ljuskica, najčešće na laktovima, koljenima i vlasištu, no mogu se javiti svuda po tijelu, uključujući genitalije, nokte, lice, pa I usnice i usta. Ta je koža tvrda, svrbi, nadražena je i može biti bolna, suha i ispucala. Pogađa ljude neovisno o dobi, no najčešće se javlja između 20. i 35. godine života. Bolest ima faze pogoršanja ali i faze mirovanja, remisije. Život sa psorijazom nije lagan, kao ni s bilo kojom kroničnom bolesti, a ovdje je prisutna i činjenica da je bolest vidljiva, što često uzrokuje dodatni stres. I ove godine 29. listopada obilježen je Svjetski dan psorijaze, dan u godini u kojem se želi podići svjest i istaknuti težina ove bolesti.

U doba pandemije i otežanog odlaska liječnicima Društvo psorijatičara Hrvatske predstavlja online bazu znanja s odgovorima na najvažnija pitanja

Zagreb, 28. listopada 2020.- U svijetu od nekog oblika psorijaze boluje između 2 i 3% stanovništva ili 125 milijuna ljudi, dok u Hrvatskoj od psorijaze boluje oko 1.7% stanovništva, odnosno oko 68.000 osoba. Psorijaza se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, ali se u čak 50% bolesnika javlja prije 25. godine života.

Janssen

Plus.hr